Facebook Portunus

Chytré bydlení je pro každého

Řada z nás si dnes svůj život bez moderních technologií nedokáže představit. Společnost se modernizuje, stále se vyvíjejí nové technické vymoženosti, které nám výrazně usnadňují život. A naše požadavky na funkčnost věcí, které denně používáme, se také přirozeně stupňují. Neobejdeme se bez chytrých telefonů, chceme automaticky řízená auta, dotykové počítače i úsporné spotřebiče. Obvykle ale nemáme takové nároky i na své domácnosti. Je vůbec možné udělat z naší stávající domácnosti chytrou a automaticky řízenou? Samozřejmě...

Většinou si za slovy „moderní, chytrá domácnost“ představíme nízkoenergetickou novostavbu, kde je nutné s konceptem chytré domácnosti počítat již při plánování projektu. Panuje představa, že ke všemu je zapotřebí řada kabelů, přípojek, ovladačů apod. Opak je ale pravdou. Takzvaně „chytrou“ se může stát jakákoli domácnost bez ohledu na její stáří, a to i bez větších zásahů či stavebních úprav.

Chytrou se vaše domácnost stane díky zautomatizování veškerých funkcí – od osvětlení, přes vytápění, až k zabezpečení. Chod celé domácnosti je pak řízen „mozkem domu“, tzv. miniserverem, ten může být dvojího typu:

1) Kabelový – pro případ, že stavíte nový dům, či kompletně rekonstruujete. V tomto případě dochází k úpravám elektrických rozvodů a kabeláže.

2) Bezdrátový – ten je ideální, pokud nejste zastáncem razantních zásahů do domu, ale přesto chcete ušetřit čas i peníze. V případě bezdrátového miniserveru si také nemusíte lámat hlavu s tím, co se stane, když u vás dojde k výpadku proudu ;-)

Principem chytré domácnosti je, že ji lze zavést do jakékoli budovy. Není domácnost, která by se nemohla stát chytrou, inteligentní a plně automatizovanou. Ať již bydlíte v malém bytě či velkém domě, ve městě či na vesnici, můžete žít chytře, hospodárně a bezpečně. Stačí jen chtít bydlet úsporně a bez starostí.

 

 

Slider