Facebook Portunus

Když jsme se s přítelem pouštěli do rekonstrukce starého rodinného domu, bylo to hlavně kvůli úsporám na jeho vytápění. Je to sto let starý dům, do kterého nebyla možnost dlouhá léta investovat a tak okny vesele vískala meluzína a roční účet za plyn nám způsoboval deprese.

Protože jsme ale lidé tradiční, bylo hlavním záměrem co nejvíc ze staré dobré (zpola kamenné) stavby ponechat a uchovat duši stoletého domu, ve kterém vyrostly dvě generace partnerovi rodiny. Proto jsme také investovali do dražších dřevěných oken se stejným členěním, jako měla ta původní, sehnali jsme si staré fotografie a dbali na zachování původního rázu stavby.

Když tu náhle partner zmínil, že uvažuje o chytré domácnosti a co všechno to umí, že to prostě musíme v „novém“ domě mít… cože? Chytrá domácnost? Co může být chytřejšího, než staletími osvědčená tradice bydlení? No to ne. Zní to jako nějaký trend na dva tři roky a pak to jistě přestane fungovat. A vůbec, doma chci být nejchytřejší já.

Ještě že se mě na názor neptal.

Začal shánět informace o inteligentních technologiích v domácnostech a zatímco já jsem na veletrhu obdivovala dřevěné stoly a kamenné dřezy, milý stál u tabule plné drátů a blikajících světýlek a byl úplně stejně nadšený, jako já.

Bylo rozhodnuto. Začaly se natahovat husí krky, kupovat podivné krabičky a krabice a mým úkolem bylo vybrat vypínače. Ale já se stále bránila, klikat mezi scénami osvětlení mi přišlo absurdní a zbytečné, měla jsem strach být zcela závislá na nové technologii, která „není osvědčená“ a přítel mi navíc přehrával rádoby vtipná videa, kde manžel dělá manželce (jistě láskyplné) naschvály a zavírá ji pomocí chytré domácnosti na zahradě, velmi zábavné... Stále mě nepřesvědčil.

Rekonstrukce spěla ke zdárnému konci a já začala pomalu chápat, že většina toho, co se nazývá chytrou domácností, se skrývá hluboko v útrobách našeho sklepa v blikající skříni, plné kilometrů kabelů a drátů, kterou nám poskládali a vždy když jdu kolem pro zavařeniny, připadá mi jako tlukoucí srdce našeho domu. Bliká – žije. Tiše vytápí jednotlivé místnosti když v nich zrovna trávíme čas, ohřívá teplou vodu na večer, vypíná radiátor, když větrám v ložnici a když odjedeme na delší čas pryč, vypne většinu spotřebičů a střeží dům.

Postupně mi dochází, že slovo chytrá, nebo inteligentní v tomto případě není jen pouhý trendy název, ale skrývá za sebou práci chytrých a inteligentních lidí, kteří se rozhodli posunout ovládání běžných věcí, které zdánlivě fungují bez problému už padesát let stejně, na novou úroveň. Efektivnější úroveň.

 

Slider