Facebook Portunus

Jak ušetřit za energie?

Zima je v plném proudu a s ní roste spotřeba nejen elektřiny, ale i plynu, dřeva či dalších surovin, které využíváme k vytápění. Jistě to znáte také. Odcházíte z domu do práce za tmy a domů se vracíte také za tmy. Svítíte ráno i večer. Při mrazivých dnech také jedou kotle na plné obrátky. Jak ale na takovou zimu chytře vyzrát a ještě na ní vydělat?

Více času trávíte s rodinou doma než na zahradě nebo v přírodě. Tím pádem také znatelně rostou náklady na spotřebu energií ve vaší domácnosti. A ze všech stran se navíc valí informace o tom, jak elektřina výrazně zdražuje (až o 15 %) a plyn na tom není o nic lépe. Ano, můžete se zdražování do jisté míry vyhnout změnou dodavatele energií. Ale co takhle přidat ještě efektivní využívání energií u vás doma a dosáhnout tak další výraznější úspory? Jak? S pomocí chytrých technologií…

Představte si každodenní situaci, kdy ráno s celou rodinou odcházíte z domu, děti do školy a vy se rychle přesunujete do práce. Při klasickém ranním shonu není výjimkou, že se zapomene zhasnout v dětském pokojíčku, nechá se otevřené okno z ranního větrání, a celý den se tak bude zbytečně svítit a kvůli otevřenému oknu bude plynový kotel vytápět naplno, aby dosáhl teploty nastavené na termostatu. A vám pak při ročním zúčtování zbydou jen oči pro pláč.

S moderními technologiemi se vám tohle stát nemůže. Vše se řídí samo a automaticky. Díky pohybovým senzorům dům sám pozná, jestli v místnosti někdo je, či není. A když je místnost po určitou dobu prázdná, světla se automaticky zhasnou. Mohou se také sama opět rozsvítit, jakmile vejdete do místnosti. Okenní senzory hlídají, jestli nejsou někde otevřená okna, když nemají. Vyvětrají místnost po určitý časový interval samy a vy se tak nemusíte starat o to, kdy a jak dlouho větrat. Případně je automaticky spuštěna rekuperace domu. Vše bez jakéhokoliv vašeho zásahu či pomoci. Chytrá domácnost také dohlíží na ostatní spotřebiče, které by mohly být „žroutem energie“. V případě, že je zrovna nepotřebujete používat, pohlídá, aby zbytečně nespotřebovávaly energii.

Jednu z hlavních rolí hraje chytrá domácnost také v oblasti vytápění. Sama vždy kontroluje, aby v požadovanou dobu byla v místnosti optimální teplota. To znamená, že s vytápěním začne sama například pár hodin před vaším probuzením, aby vám bylo příjemně, když ráno vstáváte. Během dopoledne pohlídá, aby se zbytečně netopilo nad nastavenou minimální teplotu. Před vaším příchodem z práce opět včas zahájí vytápění a požadovanou teplotu udržuje střídavým vytápěním po celou dobu vašeho aktivního pobytu doma.

Díky těmto prvkům pak můžete na poplatcích za energie ušetřit ročně až několik tisíc korun. Konkrétní příklad, jak reálně uspořit za plyn, jste si mohli přečíst v jednom našem dřívějším článku: Příběh ze života, aneb jak skutečně ušetřit až 50 % za vytápění.

A co vy? Jak šetříte na energiích?

Slider