Facebook Portunus

 Komponenty chytré domácnosti

V minulém článku jsme se zabývali objednávkou chytré domácnosti.  Nyní bychom se zaměřili na několik stručných rad, které se hodí při výběru jednotlivých komponent pro zařízení chytré domácnosti.

Funkčnost na prvním místě

Komponent pro chytrou domácnost na trhu je celá řada. Při sestavování systému chytrého bydlení máte možnost zvolit kompletní systémy od jednoho výrobce, nebo si celý systém seskládat z komponent od různých výrobců. Hlavním důvodem pro volbu sestavování „skládačky“ od různých výrobců bývá snaha docílit co nejnižší ceny. Tento postup se vám ovšem může vymstít. Hlavní zásadou chytrého bydlení je totiž celková automatizace všech zařízení, při níž je ale důležitá jejich vzájemná součinnost, funkčnost a sladění. V systému seskládaném z různých komponent je tento požadavek o to náročnější. Zda budou seskládané komponenty spolu správně fungovat, vám dokáže s jistotou říct jen ten, kdo má s montáží chytré domácnosti opravdu hodně zkušeností.

To zásadní nemusí být vidět

Chytrá domácnost nejsou jen designová tlačítka ovládající vše od světel až po hudbu. To nejdůležitější se skrývá pod povrchem. A aby vše správně fungovalo, je třeba dbát na výběr „mozku“ domácnosti – tedy zařízení serveru, odkud se bude vše řídit. Server představuje základní kámen vaší chytré domácnosti, proto doporučujeme vybrat si jej s rozvahou a bez ústupků. Další zásadní komponenty celého systému jsou senzory a čidla. Vše ostatní, jako žárovky, vypínače, reproduktory apod., jsou jen drobné třešničky na dortu a mohou být těmi designovými záležitostmi, s nimiž si můžete vyhrát.

Nezapomínejte na své bezpečí

Aby systém správně fungoval, jsou zapotřebí data, která jsou generována, odesílána a vyhodnocována. A právě vzhledem k odesílání a vyhodnocování dat může být vaše domácnost ohrožena – takto to alespoň často slýcháme z médií. Neplatí to ale samozřejmě o všech systémech. Jednodušší systémy, které si můžete dnes koupit už kdekoli (od „chytrých“ žárovek po „chytré“ zabezpečovací systémy), mohou bezpečnost vašich dat skutečně ohrozit. Zejména pokud není zjistitelné, kam jsou data z vašeho systému odesílána. Důsledně se proto zajímejte o to, jak je s vašimi daty nakládáno. A ideálním řešením samozřejmě je, aby data o vaší chytré domácnosti zůstávala tam, kde mají – tedy u vás doma. Neméně důležité je také nastavení zabezpečení celého systému, vytvoření tzv. ochranné zdi. Cena zabezpečení se samozřejmě promítá do výsledné ceny zařízení – a podle toho si můžete jednoduše spočítat, jak bezpečná bude vaše domácnost za „zdí“, která stojí jen pár stovek.

Slider