Facebook Portunus

FAQ k chytré domácnosti

Základní informace o chytré domácnosti již máte a nyní se rozhodujete, jak k celému projektu přistoupit. Přinášíme Vám další článek s nejčastějšími otázkami našich klientů.

Jaká je cena za pořízení chytré domácnosti?

I zde jako v celé oblasti chytrého bydlení platí, že cena je vysoce individuální. Ano, na trhu se můžete setkat se standardizovanými balíčky chytrého bydlení, které je možné pořídit od jednotek po desítky tísíce korun. Samozřejmě i pokud si pořídíte jen určité komponenty chytré domácnosti (např. alarmy, žárovky, termostaty apod.) budete se pohybovat spíše v jednotkách tisíců korun.

Na výši ceny také bude mít vliv to, jestli se jedná o novostavbu či kompletní rekonstkuci a v rámci realizace budou rozváděny i kabely a rozvody běžných zařízení domácnosti, nebo zda nehodláte bourat  a měnit celý dům a využijete bezdrátového řešení chytrého bydlení. Pak je důležité uvědomit si, že třeba bezdrátovou chytrou domácnost s kompletním zařízením je možné pořídit cca od 20 000 Kč do 70 000 Kč. Kdežto kompletní zařízení chytrého bydlení v rámci novostavby či kompletní rekonstrukce domu se může pohybovat i v řádech 100 000 - 200 000 Kč (v ceně je počítáno jen samotné zařízení chytré domácnosti, ne dodatečné práce. Cena může být i vyšší).

Cena je opravdu značně individuální a vždy se odvíjí od toho, jaké máte požadavky na chytrou domácnost a co od ní očekáváte.

Je možné na realizaci chytré domácnosti nějak ušetřit?

Ano, ušetřit se dá nějakým způsobem vždy. Profesionální realizační firma se vyzná ve vícero zařízeních dostupných na trhu. Ty pak dokáže různě nakombinovat tak, aby všechna zařízení dokonale fungovala a zároveň bezchybně komunikovala s ostatními prvky Vaší chytré domácnosti. Pokud byste se ale i Vy sami chtěli pokusit o podobnou kombinaci, zabere Vám jistě více času najít jednotlivé součásti, které v rámci celého systému plně kolidují. A instalace takových prvků pak bývá často komplikovanější, což klade vyšší důraz na profesionalitu.

Je systém chytré domácnosti bezpečný před útokem hackerů?

I zde jistě záleži na kvalitě produktů a samostatných softwarů. Je bezpochyb bezpečnější využívat systémů, které neukládají data do vzdálených cloudů, ale spíše těch na bázi vlastních miniserverů.  Máte potom větší jistotu, že jich nikdo nezneužije. Samozřejmě šikovnost hackerů nezná hranic. Ovšem ruku na srdce, stálo by za to ztrácet čas s jednotlivými domácnostmi, když se mohou zabývat systémy celých států :D

Jak je realizace časově náročná?

Koupit různé "chytré" produkty na e-shopech Vám může zabrat pár hodin a jejich instalace třeba i pár dnů. Ovšem jak bude takový systém fungovat v reálu je nepředvídatelné. I při časové náročnost hodně záleží na rozsahu celé realizace. Instalace bezdrátových systému (komplexní chytré domácnosti - zabezpečení, vytápění, osvětlení, stínění, hudba apod.) obvykle nezabeze více než 2 týdny (včetně instalace a programování). Doba dodání jednotlivých dílů se i zde pohybuje cca do týdne (dle skladových zásob výrobců).

Kdežto u kompletních dodávek včetně rozvodů a kabeláže se časová náročnost může pohybovat od 1-2 měsíců v případě, že na sebe jednotlivé fáze realizace plynule navazují, až po delší časový horizont např. 6 - 9 měsíců. V takovém případě se realizace často protáhne z důvodu toho, že se čeká na dokončení jednotlivých prací např. plynařů, topenářů apod. Ale tohle jsou případy týkající se např. novostaveb realizovaných svépomocí.

Napadají Vás další otázky? Budeme rádi, když nám je napíšete a rádi Vám na ně odpovíme. Jsme tu, abychom Vám pomohli vstoupit do světa inteligentního bydlení.

 

Slider