Facebook Portunus

Otázky a odpovědi o chytré domácnosti

Základní informace o chytré domácnosti již máte a nyní se rozhodujete, jak k celému projektu přistoupit. V tomto článku se zaměříme na zodpovězení otázek, které je potřeba si při výběru chytré domácnosti položit.

Je nutné vždy komplexní řešení chytré domácnosti, nebo si mohu zvolit jen její určitý segment?

Není podmínkou, aby v rámci realizace byly aplikovány všechny „chytré“ komponenty. Například se rozhodnete, že pro začátek pro vás bude zásadní otázka bezpečí. V takovém případě bude instalován vhodný bezpečnostní systém, a i ten může mít jen určité části – venkovní zabezpečení může řídit tzv. chytrý alarm; vnitřní zabezpečení může být řešené systémem, který vás bude informovat o haváriích a poruchách uvnitř domu apod. Z dalších segmentů pak můžete zvolit např. vytápění, chytré osvětlení, chytré žaluzie ad. Je možné postupem času jednotlivé prvky přidávat a doplňovat. Pokud ovšem chcete ve výsledku využívat všech výhod chytrého bydlení, pak je pro vás určitě nejvýhodnější zvolit už od začátku komplexní řešení.

Zvládnu si chytrou domácnost zařídit svépomocí?

Jistě se najdou tak šikovní a zkušení lidé, pro které bude instalace komponent chytré domácnosti hračka – v takovém případě je ale nezbytné mít s elektronikou určité zkušenosti. Není nutné, aby všechny komponenty instaloval odborník, na trhu je řada produktů, které si můžete, s určitými zkušenostmi, nainstalovat sami. Výrobci uvádějí, že produkty si může nainstalovat úplně každý – ovšem při pořizování těchto komponent buďte obezřetní, může se jednat o produkty, které vám ve výsledku nepřinesou výrazný užitek.

Problematika chytrých domácností není triviální záležitost a pokud se vy sami necítíte být v této oblasti odborníky, je lepší nechat si poradit od proškolených profesionálů. Navíc rozsáhlejší realizace, kdy je nutné zapojovat přímo elektrické obvody či instalovat rozvody, je vhodné nechat na odborníkovi. Při instalaci svépomocí sice ušetříte pár korun za práci, ovšem potýkat se pak s vyhořelou domácností následkem chybných elektrických rozvodů, to vaše původní náklady několikanásobně převýší. Odborníci vám také mohou pomoct vybrat nejvhodnější a zároveň kvalitní produkt podle vašich konkrétních představ. Zároveň vám budou k dispozici při jakýchkoli změnách v nastavení i při výměnách zařízení. Nedílnou součástí práce od odborníků je také dlouhodobá záruka a servis ze strany firmy, která má instalaci prvků chytré domácnosti na starost.

Jak vybrat vhodný produkt?

Vždy je důležité si uvědomit, jaké požadavky na svou „budoucí“ chytrou domácnost máte. Na trhu naleznete řadu různých řešení od těch nejjednodušších, až po ty složitější komplexního charakteru. S výběrem vhodného produktu vám pomohou odborníci. Využijte nezávazné konzultace, které většina výrobců adodavatelů chytrých domácností nabízí. Předejdete tak častém problému, kdy vámi zvolené komponenty od různých výrobců nebudou kompatibilní a nebudou společně správně fungovat. Pak byste se místo kýženého komfortu, bezpečí a úspory potýkali s nefunkčností, vysokými dodatečnými náklady a pochybnostmi, zda si z vás chytrý systém náhodou „nestřílí“.

 

Slider